Ja ti nevim Karle... tak nasadni na clnok a preplav sa niekde na ostrov do indickeho oceana kam este misionari nedosli... a co budes chlape robit, ked zistis ze EU zalozili krestanski humanisti, rovnako ako USA atd. To ze u nas su nejaki krestanski fanatici ukricani, neznamena ze existuje aj krestanka liberalna inteligencia - aspon na zapade.
Bezmenny, USA založili kresťanskí hunanisti???
Tak ja čo viem, americká tradícia o otcoch putnikoch hovorí, že v 17.storoci militantni kalvinisti, ktorí chceli pozabíjať neveriacich liberalnych psov ako su katolíci a anglikani, museli utiecť pred do Holandska a neskôr sa preplávili do Ameriky, aby na Holandskom území založili prvú trvalo obývanu... Anglicku kolóniu v Amerike... Tu sú tie informácie trochu divne, keďže tam už bola vo Virginii iná anglicka trvalo obývaná kolónia....
Daňové zatazenie v 18.storoci, obmedzovanie otroctva atď.. nevyhovovalo najväčším plantážnikom a otrokarom ako George Washington, Thomas Jefferson, atď.. a povstali a založili usa..
Predtým angličanka ovládli kanadu ale silnému francúzskemu osídlenie dali nejaké občianske práva a náboženskú slobodu katolíkom atď.. proti čomu veľmi bojovali poddaní v "13 kolóniách". Keď založili USA, napadli kanadu a pokúsili sa ju pripojiť k USA a rátali s tým, že francúzi v kanade (ktorým američania nedávno ešte u anglicanov chceli zakázať katolicizmus) povstanu proti angličanmi a pomôžu v boji američanom 🤣🤣🤣🤣
Jáj áno ušiel mi ešte detail, že ako boháči manipulovali verejnú mienku, tak bežné obyvateľstvo bolo tak spolovice za založenie USA a mnohi ti z loyalistov potom po prehre utiekli do kanady.. ktorú potom američania dobyjali
radsej treba volit vsetko co sa obtrelo o bolsevikov, ludakov, vlastizradcov a uletenych liberalov a eko teroristov. a islamistov som zabudol. najvacsie zlo ale su krestania.
tmiro: zaujímavé, asi si budem musieť doštudovať americké dejiny. ja som vedel len, že ušli z európy pred náboženským prenasledovaním aby v amerike pohotovo začali vlastné náboženské prenasledovanie, vrátane upaľovania čarodejníc.
@mahalebka každý vždy zabudne na dolmeny a dubové háje.
ale ok, poďme s dobou: a kde sú sály kráľovstva svedkov jehovových? há? bahájske centrá? adventistické modlitebne? komunistické mauzóleá? konzumeristické hypermarkety?
hm, tie vlastne máme.
TMIRO: to smrdi kusok nejakymi konspiraciami... vsak clenovia roznych protestanskych (cize krestanskych) cirkvi utekali za slobodou zo stareho kontinentu do ameriky, tam dostali zem a tu obhospodarovali. Ako tvrdit ze Jefferson a Washington boli nejaki velkostatkari, tak to je kusok omyl - boli vsetko mozne len nie plantaznici. Ano, zdedili po otcoch nejake hektare pody, ale to tam mal kazdy biely muz, kedze kvoli tomu tam vsetci utekali. Ci sa ti to paci alebo nie, tak moderna demokracia vznikla z krestanskych hodnot a ako taka sa dalej liberalne, cize slobodne vyvijala... to len moderni progresivci teraz budu tvrdit, ze to bolo nieco zle, lebo tam bolo otroctvo a nedodrziavanie ludskych prav, vykoristovanie a neviem co... ale tak uz sa trosku zobudme... si najivne podaktori myslite, ze ludia v 18. storoci mali byt taky ako vase idealy v 21. storoci a podla sucasnej "ideologie" nazerate na historiu, tak to je potom rovnaky fantaizmus aky je u extremistoch v judaizme, islame aj krestanstve. Extremistov najdes nie len napravo ale aj nalavo. Trocha zdraveho rozumu do toho.
vlado: ale no tak zas pozor, napisal som "EU zalozili krestanski humanisti, rovnako ako USA atd." - co samozrejme nie je presne a je to zjednodusene, mimo ine jedno vzniklo v 20. storoci a druhe v 18, ale pointa je, ze tie zriadenia vznikli na krestanskych hodnotach a teda sa "obtreli o kostol" - co podla podaktorých nasich sucasnikov, je ako obtriet sa o niekoho s leprou. A veci mozeme posudzovat relativne, nie absolutisticky voci sucasnej miere poznania. Napr. az do 20 storocia bol humanizmus sucastou nabozenskych hnuti a to v zapadnom svete prevazne krestanskych. Ci ty vyrok humanizmus obmedzujes len na renesancny humanizmus? Pritom krestansky je tu uz od doby scholastikov od 15 storocia... Uprimne, mne sa nepaci ak teraz nejaky cernosy idu strhavat sochy otrokarov alebo v belgicku sochy kolonizatorov - historiu treba chapat v kontexte danej doby a jej vplyv na dnesok, ale nemozeme ju popierat tak, ze sa to nestalo, alebo sa to stalo inak. To je viac totalitarske nez demokraticke... cize ano, v krestanskych kruhoch existovalo vela humanistov a mali velky vplyv na vyvoj zapadneho sveta. Samozrejme niekto si pod tym namiesto nejakeho ucenca, filozofa predstavi pupkateho farara z dediny v sutane a potom vznikaju taketo nepochopenia.
"Boli všetko možné len nie plantážnici." Práve naopak, Jefferson sa narodil do bohatej rodiny s plantážou, Washington bol takisto synom majiteľa plantáží.
veď áno, len je to z dnešného pohľadu ironické. dajú sa vygúgliť staré predvolebné plagáty s heslami ako "democratic party is for white man, republican party is for negro".
asi ako blahove počiatky na prajdoch. alebo chartisti čo boli v 50. rokoch nadšení stalinisti.
Moderná demokracia určite nevznikla na kresťanských hodnotách.
Moderná demokracia u skandinavcov vznikala tak, že nemali rozvinuty feudalizmus, šľachta bola prakticky náčelník dediny, Švédsko a Nórsko boli tuším jedine krajiny v Európe, ktoré nemali nevolnictvo, lebo šľachtic bol podobne chudobný ako sedliak. Preto si v 9.stoeoci na Islande založili aj celoostrovny parlament a nielen miestny dedinský..
V Anglicku moderná demokracia vznikala tak, že kedysi vždy keď krajinu ovládol nejaký ozbrojený dobrodruh so svojou druzinou a vyhlásil sa za vládcu, z družiny vznikol základ šľachty, po niekoľkých generaciach v Anglicku keď chcel kráľ upevniť moc, oklieštiť privilégiá iných rodov atď.. šľachta povstala a kráľ nemal silu vyhrať vojnu, tak musel slachte niekoľkokrat písomne potvrdzovať a priznávať rôzne prava a slobody a nepodarilo sa mu vybudovať typickú orientálny krutovladu..
Plus Anglicko bola priniesla krajina, teda tam viac fungoval obchod, to bol najhlavnejšie príspevok k slobode, rovnoprávnosti atď... Keď zemepan mal záujem na tom, aby poddaní platili nájom v zlaté a nie v sedmine úrody atď.. napr narozdiel od Poľska obilnice Európy, kde zemepan potreboval aby mu sedliak obrabal pole, on predal pšenicu do anglicka a za zlato si kúpil luxusný dovezený tovar a nepotreboval kreatívneho a slobodného sedliaka a neskôr vymyslel aj ako mu zobrať posledné podiely z úrody, keď sa začali zakladať liehovary a časť odmeny práce na pánskom sa vyplácalo vypalenim produktov, ktoré boli navyše a nepredali sa, teda zemepan získal plat pre sedliaka zadarmo..
AP: asi nevies citat s porozumenim. Jasne som napisal, ze zdedili plantaze po otcoch, ako kazdy, ale neboli plantaznici, lebo sa jednoducho tomu nevenovali. Mali z toho nejaky pasivny prijem, ale boli to hlavne vystudovani pravnici, vojaci, politici, podnikatelia atd... ci v dejepise si sa ucil, ze v prvom rade to bol plantaznik a az potom general a prezident, zakladatel USA??? Cize podla tvojej logiky syn stolara, co skonci pravo a zivi sa ako pravnik, je stolar, ano?
TMIRO: ked uz moderna demokracia nevznikla na krestanskych hodnotach, preco sa potom kazda jedna zapadna demokracia hlasi k tymto krestanskych hodnotam? Vysvetli prosim! Este aj ten americky prezident v prisahe prisaha: "Slávnostne prisahám (sľubujem), že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov." Prvý prezident USA George Washington (1789-97) k textu pridal slová "K tomu nech mi dopomáha Boh," ktoré odvtedy prezidenti opakujú."
Rovnako EU zakladatelia: Schuman, Adenauer, De Gasperi boli veriaci ludia, dokonca RKC chce niektorych z nich blahorecit, pritom to neboli ziadni cirkevni predstavitelia, ale moralne nasledovania hodne autority, ktore "sa obtreli o kostol" a kvalitativne zlepsili zivot vsetkych v Europe. Vy akosi mate problem rozlisovat, ze ak niekto je v sukromi veriaci, tak ze to autmaticky znamena ze politicky vnucuje svoju vieru ostatnym, ale to plati len pre fanatikov vychodneho typu ako u nas KDH a podobní... vo vyspelom svete to je a bolo inac - a to je ten odkaz k tym hodnotam.
Jasne ze moderne demokracie nie su viazane na ziadne nabozenske ideologie, lebo su tolerantne, ale to vdaka uvedomelym leadrom, ktori boli veriaci, ale svoju vieru nevnucovali inym, ako kadejaki nabozenski fundamentalisti. A takito ludia stali pri vzniku USA aj EU.
1. Co si to kresťanské hodnoty?
Prečo stoja demokracie na kresťanských hodnotách?? Nestoja. Na akých kre hod stoja? Že prečo sa hlásia? No však nech sa hlásia. Však ti dejatelia v nich boli panbickari tak jasne ze sa hlásili ku kresťanstvu. Na ktorom nič nestalo. Aj v slovenskej preambule k ústave sa hovorí, že štát stojí na cyrilometodskycj tradíciách... A nestojí.
No a? Oni plantáže zdedili, možno sa nevenovali priamo ich riadeniu, na to si niekoho najali, ale ako majitelia a poberatelia výhod proste plantážnici boli. Alebo akože keď plantáržnik vyštuduje právo a vstúpi do politiky, prestáva byť plantážnikom? Použijúc tvoj prímer, ten, čo po otcovi zdedí stolársku firmu, riadi ju a má tam pracovníkov, nie je stolár? Iste, môžeš ho nazvať podnikateľom, ale to nemení nič na tom, že si zarába výrobou vecí z dreva.
Mimochodom, a to len tak čisto na okraj. Autor príspevku niekde tvrdí, že čo sa obtrelo o kostol nevoliť na celom svete? Pretože tento výraz sa obvykle používa čisto len v súvislosti so slovenskou politickou scénou. A sám píšeš o fanatikoch východného typu ako u nás KDH.
tmiro, v stredoveku vládlo kresťanstvo, vznikla síce renesancia a humanizmus, ale to nemalo taký vplyv na človek a jeho miesto v spoločnosti ako osvietenstvo, ktoré vzniklo po objave ameriky a iných zámorských krajín, vtedy sa učenci a filozofi začali pýtať, čo sú to v tej amerike za ľudia, máme právo ich zabíjať? su to pohania, ak nepoznali bibliu a teda ju nemohli ani odmietnuť? aké majú práva? ako sa k nim správať? nie sú to zvieratá? tieto otázky riešili a potom v 17 storočí prišli do europy názory domorodcov na europoanov (samozrejme veľmi kriticke) a to podnietilo dalšiu diskusiu, ako sa k sebe mame spravať, ake su naše práva, sme seberovní jedinci nech sa narodíme kdekoľvek? má biely právo života nad čiernym? takto pomaly vznikla predstava ľudských práv a demokracie NAPRIEK náboženstvu, ktoré nemá s demokraciou nič spoločné.
Niekto by sa mohol spýtať: akože vtipná kresťanofóbia?
"Co sa obtrelo o islam, nevolit!"
A uz sa trasiete, ze? :-D
co sa obtrelo o socialnu demokraciu nevolit 👍
Ja ti nevim Karle... tak nasadni na clnok a preplav sa niekde na ostrov do indickeho oceana kam este misionari nedosli... a co budes chlape robit, ked zistis ze EU zalozili krestanski humanisti, rovnako ako USA atd. To ze u nas su nejaki krestanski fanatici ukricani, neznamena ze existuje aj krestanka liberalna inteligencia - aspon na zapade.
Uplne postacujuce by bolo keby slovaci konecne nevolili byvalych komunistov a pochybne mafianske zivly ako to maju v nature uz cele dekady.
nabehli ste trollovi na minu :D
Ja osobne vidim problem v tom, ked kvalifikaciou je "je to dobry krestan" ... mimochodom je to velmi podobne ako "je to nas clovek" ...
Bezmenny, USA založili kresťanskí hunanisti???
Tak ja čo viem, americká tradícia o otcoch putnikoch hovorí, že v 17.storoci militantni kalvinisti, ktorí chceli pozabíjať neveriacich liberalnych psov ako su katolíci a anglikani, museli utiecť pred do Holandska a neskôr sa preplávili do Ameriky, aby na Holandskom území založili prvú trvalo obývanu... Anglicku kolóniu v Amerike... Tu sú tie informácie trochu divne, keďže tam už bola vo Virginii iná anglicka trvalo obývaná kolónia....
Daňové zatazenie v 18.storoci, obmedzovanie otroctva atď.. nevyhovovalo najväčším plantážnikom a otrokarom ako George Washington, Thomas Jefferson, atď.. a povstali a založili usa..
Predtým angličanka ovládli kanadu ale silnému francúzskemu osídlenie dali nejaké občianske práva a náboženskú slobodu katolíkom atď.. proti čomu veľmi bojovali poddaní v "13 kolóniách". Keď založili USA, napadli kanadu a pokúsili sa ju pripojiť k USA a rátali s tým, že francúzi v kanade (ktorým američania nedávno ešte u anglicanov chceli zakázať katolicizmus) povstanu proti angličanmi a pomôžu v boji američanom 🤣🤣🤣🤣
protikrestanska "tolerancia"
Jáj áno ušiel mi ešte detail, že ako boháči manipulovali verejnú mienku, tak bežné obyvateľstvo bolo tak spolovice za založenie USA a mnohi ti z loyalistov potom po prehre utiekli do kanady.. ktorú potom američania dobyjali
radsej treba volit vsetko co sa obtrelo o bolsevikov, ludakov, vlastizradcov a uletenych liberalov a eko teroristov. a islamistov som zabudol. najvacsie zlo ale su krestania.
Akoze 4000 kostolov je rozmanitost? Podla mna 1000 kostolov 1000 mesit 1000 synagog a 1000 budhistickych chramov je rozmanitejsie
tmiro: zaujímavé, asi si budem musieť doštudovať americké dejiny. ja som vedel len, že ušli z európy pred náboženským prenasledovaním aby v amerike pohotovo začali vlastné náboženské prenasledovanie, vrátane upaľovania čarodejníc.
vara: kohokoľvek kto do politiky serie svoj obľúbený mytologický koncept a s ním súvisiace pravidlá, nevoliť.
@mahalebka každý vždy zabudne na dolmeny a dubové háje.
ale ok, poďme s dobou: a kde sú sály kráľovstva svedkov jehovových? há? bahájske centrá? adventistické modlitebne? komunistické mauzóleá? konzumeristické hypermarkety?
hm, tie vlastne máme.
TMIRO: to smrdi kusok nejakymi konspiraciami... vsak clenovia roznych protestanskych (cize krestanskych) cirkvi utekali za slobodou zo stareho kontinentu do ameriky, tam dostali zem a tu obhospodarovali. Ako tvrdit ze Jefferson a Washington boli nejaki velkostatkari, tak to je kusok omyl - boli vsetko mozne len nie plantaznici. Ano, zdedili po otcoch nejake hektare pody, ale to tam mal kazdy biely muz, kedze kvoli tomu tam vsetci utekali. Ci sa ti to paci alebo nie, tak moderna demokracia vznikla z krestanskych hodnot a ako taka sa dalej liberalne, cize slobodne vyvijala... to len moderni progresivci teraz budu tvrdit, ze to bolo nieco zle, lebo tam bolo otroctvo a nedodrziavanie ludskych prav, vykoristovanie a neviem co... ale tak uz sa trosku zobudme... si najivne podaktori myslite, ze ludia v 18. storoci mali byt taky ako vase idealy v 21. storoci a podla sucasnej "ideologie" nazerate na historiu, tak to je potom rovnaky fantaizmus aky je u extremistoch v judaizme, islame aj krestanstve. Extremistov najdes nie len napravo ale aj nalavo. Trocha zdraveho rozumu do toho.
bezmenny ved ok, len si netreba vymýšľať, že v 17 - 18 st. existovali nejaky krestanski humanisti. taky Voltaire by ti vedel rozprávať...
vlado: ale no tak zas pozor, napisal som "EU zalozili krestanski humanisti, rovnako ako USA atd." - co samozrejme nie je presne a je to zjednodusene, mimo ine jedno vzniklo v 20. storoci a druhe v 18, ale pointa je, ze tie zriadenia vznikli na krestanskych hodnotach a teda sa "obtreli o kostol" - co podla podaktorých nasich sucasnikov, je ako obtriet sa o niekoho s leprou. A veci mozeme posudzovat relativne, nie absolutisticky voci sucasnej miere poznania. Napr. az do 20 storocia bol humanizmus sucastou nabozenskych hnuti a to v zapadnom svete prevazne krestanskych. Ci ty vyrok humanizmus obmedzujes len na renesancny humanizmus? Pritom krestansky je tu uz od doby scholastikov od 15 storocia... Uprimne, mne sa nepaci ak teraz nejaky cernosy idu strhavat sochy otrokarov alebo v belgicku sochy kolonizatorov - historiu treba chapat v kontexte danej doby a jej vplyv na dnesok, ale nemozeme ju popierat tak, ze sa to nestalo, alebo sa to stalo inak. To je viac totalitarske nez demokraticke... cize ano, v krestanskych kruhoch existovalo vela humanistov a mali velky vplyv na vyvoj zapadneho sveta. Samozrejme niekto si pod tym namiesto nejakeho ucenca, filozofa predstavi pupkateho farara z dediny v sutane a potom vznikaju taketo nepochopenia.
"Boli všetko možné len nie plantážnici." Práve naopak, Jefferson sa narodil do bohatej rodiny s plantážou, Washington bol takisto synom majiteľa plantáží.
a republikáni bola slniečkárska strana abolicionistov, zatiaľčo demokratickú stranu si založili zástanci otrokárstva
Hej, ale odvtedy sa obe strany zmenili prakticky na svoj opak.
veď áno, len je to z dnešného pohľadu ironické. dajú sa vygúgliť staré predvolebné plagáty s heslami ako "democratic party is for white man, republican party is for negro".
asi ako blahove počiatky na prajdoch. alebo chartisti čo boli v 50. rokoch nadšení stalinisti.
Moderná demokracia určite nevznikla na kresťanských hodnotách.
Moderná demokracia u skandinavcov vznikala tak, že nemali rozvinuty feudalizmus, šľachta bola prakticky náčelník dediny, Švédsko a Nórsko boli tuším jedine krajiny v Európe, ktoré nemali nevolnictvo, lebo šľachtic bol podobne chudobný ako sedliak. Preto si v 9.stoeoci na Islande založili aj celoostrovny parlament a nielen miestny dedinský..
V Anglicku moderná demokracia vznikala tak, že kedysi vždy keď krajinu ovládol nejaký ozbrojený dobrodruh so svojou druzinou a vyhlásil sa za vládcu, z družiny vznikol základ šľachty, po niekoľkých generaciach v Anglicku keď chcel kráľ upevniť moc, oklieštiť privilégiá iných rodov atď.. šľachta povstala a kráľ nemal silu vyhrať vojnu, tak musel slachte niekoľkokrat písomne potvrdzovať a priznávať rôzne prava a slobody a nepodarilo sa mu vybudovať typickú orientálny krutovladu..
Plus Anglicko bola priniesla krajina, teda tam viac fungoval obchod, to bol najhlavnejšie príspevok k slobode, rovnoprávnosti atď... Keď zemepan mal záujem na tom, aby poddaní platili nájom v zlaté a nie v sedmine úrody atď.. napr narozdiel od Poľska obilnice Európy, kde zemepan potreboval aby mu sedliak obrabal pole, on predal pšenicu do anglicka a za zlato si kúpil luxusný dovezený tovar a nepotreboval kreatívneho a slobodného sedliaka a neskôr vymyslel aj ako mu zobrať posledné podiely z úrody, keď sa začali zakladať liehovary a časť odmeny práce na pánskom sa vyplácalo vypalenim produktov, ktoré boli navyše a nepredali sa, teda zemepan získal plat pre sedliaka zadarmo..
Anglicko priniesla krajina= Anglicko je prímorska krajina
AP: asi nevies citat s porozumenim. Jasne som napisal, ze zdedili plantaze po otcoch, ako kazdy, ale neboli plantaznici, lebo sa jednoducho tomu nevenovali. Mali z toho nejaky pasivny prijem, ale boli to hlavne vystudovani pravnici, vojaci, politici, podnikatelia atd... ci v dejepise si sa ucil, ze v prvom rade to bol plantaznik a az potom general a prezident, zakladatel USA??? Cize podla tvojej logiky syn stolara, co skonci pravo a zivi sa ako pravnik, je stolar, ano?
TMIRO: ked uz moderna demokracia nevznikla na krestanskych hodnotach, preco sa potom kazda jedna zapadna demokracia hlasi k tymto krestanskych hodnotam? Vysvetli prosim! Este aj ten americky prezident v prisahe prisaha: "Slávnostne prisahám (sľubujem), že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov." Prvý prezident USA George Washington (1789-97) k textu pridal slová "K tomu nech mi dopomáha Boh," ktoré odvtedy prezidenti opakujú."
Rovnako EU zakladatelia: Schuman, Adenauer, De Gasperi boli veriaci ludia, dokonca RKC chce niektorych z nich blahorecit, pritom to neboli ziadni cirkevni predstavitelia, ale moralne nasledovania hodne autority, ktore "sa obtreli o kostol" a kvalitativne zlepsili zivot vsetkych v Europe. Vy akosi mate problem rozlisovat, ze ak niekto je v sukromi veriaci, tak ze to autmaticky znamena ze politicky vnucuje svoju vieru ostatnym, ale to plati len pre fanatikov vychodneho typu ako u nas KDH a podobní... vo vyspelom svete to je a bolo inac - a to je ten odkaz k tym hodnotam.
Jasne ze moderne demokracie nie su viazane na ziadne nabozenske ideologie, lebo su tolerantne, ale to vdaka uvedomelym leadrom, ktori boli veriaci, ale svoju vieru nevnucovali inym, ako kadejaki nabozenski fundamentalisti. A takito ludia stali pri vzniku USA aj EU.
1. Co si to kresťanské hodnoty?
Prečo stoja demokracie na kresťanských hodnotách?? Nestoja. Na akých kre hod stoja? Že prečo sa hlásia? No však nech sa hlásia. Však ti dejatelia v nich boli panbickari tak jasne ze sa hlásili ku kresťanstvu. Na ktorom nič nestalo. Aj v slovenskej preambule k ústave sa hovorí, že štát stojí na cyrilometodskycj tradíciách... A nestojí.
No a? Oni plantáže zdedili, možno sa nevenovali priamo ich riadeniu, na to si niekoho najali, ale ako majitelia a poberatelia výhod proste plantážnici boli. Alebo akože keď plantáržnik vyštuduje právo a vstúpi do politiky, prestáva byť plantážnikom? Použijúc tvoj prímer, ten, čo po otcovi zdedí stolársku firmu, riadi ju a má tam pracovníkov, nie je stolár? Iste, môžeš ho nazvať podnikateľom, ale to nemení nič na tom, že si zarába výrobou vecí z dreva.
Mimochodom, a to len tak čisto na okraj. Autor príspevku niekde tvrdí, že čo sa obtrelo o kostol nevoliť na celom svete? Pretože tento výraz sa obvykle používa čisto len v súvislosti so slovenskou politickou scénou. A sám píšeš o fanatikoch východného typu ako u nás KDH.
tmiro, v stredoveku vládlo kresťanstvo, vznikla síce renesancia a humanizmus, ale to nemalo taký vplyv na človek a jeho miesto v spoločnosti ako osvietenstvo, ktoré vzniklo po objave ameriky a iných zámorských krajín, vtedy sa učenci a filozofi začali pýtať, čo sú to v tej amerike za ľudia, máme právo ich zabíjať? su to pohania, ak nepoznali bibliu a teda ju nemohli ani odmietnuť? aké majú práva? ako sa k nim správať? nie sú to zvieratá? tieto otázky riešili a potom v 17 storočí prišli do europy názory domorodcov na europoanov (samozrejme veľmi kriticke) a to podnietilo dalšiu diskusiu, ako sa k sebe mame spravať, ake su naše práva, sme seberovní jedinci nech sa narodíme kdekoľvek? má biely právo života nad čiernym? takto pomaly vznikla predstava ľudských práv a demokracie NAPRIEK náboženstvu, ktoré nemá s demokraciou nič spoločné.
Nie je tých kostolov priveľa?