Táto krajina je po voľbách, zvyknite si

Je po voľbách Zvyknite si | Táto krajina je v poriadných (sr...) problémoch

tatok
pahýle = záchrana planéty
 
Daniel
Daniel | 7.3.2024 08:10

Keby sa rubali suche a napadnute pahyle, tak nikto nepovie ani prd. Lenze tu sa potajomky urezu aj kubiky zdraveho dreva na kseft. A niekedy je to zdraveho viac, ako kalamitneho. Ale navonok chranime lesy a mozeme oplut ochranarov a oznacit ich za Sorosove mimovladky, ze?


Hovado
Hovado | 7.3.2024 08:26

kto nasadil tie stromy ktore by tam same nevyrastli? Najsilnejší les je heterogenny, tieto fabriky na drevo nič nevydržia


AP
AP | 7.3.2024 09:10

Kua ako mohli tie lesy kedysi prežiť bez lesníkov.


sarmantna teplaren
sarmantna teplaren | 7.3.2024 10:41

v najvyssom stupni ochrany prirody sa nema rubat nic. tam si to zariadi priroda.
bodaj by si priroda poradila aj s celym Slovenskom...


pm
pm | 7.3.2024 11:31

umelo nasadená plantáž na drevo nie je les


tmiro
tmiro | 7.3.2024 12:47

Ľudia by sa mali zobudiť zo sna, že majú lesy. Oni nic nemajú. Sú vlastníci pozemkov, ktorí zarobia trochu a teda aj za to malo výrazne kolaboruju so zlodejmi a na ich poz mkoch riadi ťažbu štátna firma na čom zarábajú pricucnuti zlodeji.
Drevari veľakrát doslova povedali že chránia les tak že je hektár napadnutý a oni musia vyrúbať ten štvorec ten hektár a okolo ešte ďalších osem štvorcov osem hektárov, lebo tam už nakietava korovec alebo po výrube tam naleti tak musia urobiť také nárazníkovej pásmo.
A potom keď idem nízkymi Tatrami tak všetky kopce na dohľad si holé...

Pretože ochranári na to vravia že vyrúbali veľkú holinu a na tej hranici kde už má byť bezpečné tak tak sa na slnku oslabia stromy a budú napadnuté korovcom a Drevárski obchodníci zopakujú zdôvodnenie na výrub 9 hektarov
Zatiaľ čo v chránenom pásme nechajú ten hektár nedotknutý a rozšíri sa ti ešte kúsok a choroba prejde a po 10 rokov dajú fotku že to napadnuté je zazelenane
A lesníci dajú fotku holych kopcov ktoré oni ochránili a doslova napíšu že aha pozrite ako to tu tí ochranári zničili, lebo to od nich z tých nedotnutych lesov nám sem nalietavá

Lenže to je celý zmysel tej drvarskej oblasti, aby predávala drevo, jasné že to budú robiť takto.
A ľudia žijú v omyle, že to nie sú súkromné pozemky na ktorých prevádzkuje drevnú plantáž štátna firma. Žijú v omyle, že majú nejaké lesy


Daniel
Daniel | 7.3.2024 12:47

pánbožko | 7.3.2024 11:31 -> Cize sa to sadilo nie pre zlepsenie vzduchu v okoli Tatier, ale aby sa to vyrubalo? Ahaaaa...


Hovado
Hovado | 7.3.2024 13:00

Daniel áno


Daniel
Daniel | 7.3.2024 13:04

Hovado | 7.3.2024 13:00 -> Potom nechapem, preco sa tu ta velka vichrica v Tatrach prezentovala, ako katastrofa a narodna tragedia. Ved to bola len prirodna tazba.


Hovado
Hovado | 7.3.2024 13:05

pre lesnikov ano, pre nas to bol pohlad na plač


AP
AP | 7.3.2024 13:50

A hlavne netreba zabúdať, že to mŕtve drevo sa rozkladá a následne poskytuje živiny pre nové stromy. Keď niekedy ukazujú, ako sa sadia na tých holinách nové sadeničky ihličnanov, tak len krútim hlavou. Koľko z nich asi prežije bez dostatku vlahy a živín? Keď v záhrade sadím mladý stromček, doslova a do písmena ho treba prvý rok od apríla do septembra denne polievať, aby prežil. O zahnojení ani nehovorím.


DDTT
DDTT | 7.3.2024 15:35

Škodca nenapadne zdravý strom, lebo by ho strom okamžite zalial živicou. Škodcovia napádajú preto len oslabené kusy. Bohužiaľ, kvôli klimatickým zmenám (teplo + sucho) sú ihličnany oslabované hromadne. Nič ich nezachráni, leda že by ich niekto chodil pravidelne polievať.
Všetky musia ísť, a byť nahradené prirodzenou zmiešanou výsadbou. Najlepšie by bolo ponechať les nech sa obnový sám, bez zásahu človeka.
Ak nebudete na svoje záhrade pravidelne odstraňovať porast. napríklad kosením, narastie vám tam les sám od seba. Prvý rok, burina, potom ju prerastú kriaky, tie prerastú pionierske krátkoveké stromy ako brezy, jasene, osiky, jarabiny a pod. - podľa toho, kde ste. Tie už vytvoria mikroklímu takú, že sa tam začnú šíriť aj rastliny dlhovekejšie s veľkými semenami, duby a buky. A to všetko bez lesníkov.
LES NETREBA SADIŤ!!!


pm
pm | 7.3.2024 15:45

Daniel: nejakých možno 100 rokov dozadu boli tatranské kopce skoro bez stromov, využívané domácimi ako pasienky. potom sa tam nasadili smreky, ktoré by tam normálne nerástli, pretože narastú relatívne rýchlo a je z nich úžitok v podobe dreva. potom príde víchrica a tie narýchlo narastené a poriadne nezakorenené stromy vyvráti. keď to necháš na prírodu, trvá to síce aj niekoľkonásobne dlhšie, ale narastú tam stromy vhodné pre konkrétnu lokalitu a nadmorskú výšku, sú zdravšie, pevnejšie a víchrica im až tak neuškodí.


AP
AP | 7.3.2024 16:10

A hlavne sa nasadili stromy rovnakého veku. Keď sú rôznoveké, tak nejaké % môže lykožrút napadnúť, ale tie ostatné mladšie ho prežijú.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
SkryťZatvorit reklamu
loader